Ameliyathane Kapıları

Ameliyathane Kapısı

Ameliyathane Kapıları Yüksek Sızdırmazlık Özelliğine Sahip Olup İçeriden Dışarıya ve
Dışarıdan İçeriye Herhangi Bir Şekilde Hava Giriş Çıkışı Olmasını Engellemektedir.

Ameliyathane Kapısı

Kapılar, her yapı için standart bir eleman olup okul, hastane, kütüphane, laboratuvar, konut vb gibi her türlü yapı için en temel ve gerekli bileşenlerden biridir. Yapı elemanları sektörüne baktığımız zaman, kullanıldığı ortam ve kullanım amacına göre farklı türde kapılar görmek mümkündür.

Örneğin, bir apartman dairesi ile müstakil bir villada kullanılan kapının tasarımı ve yapısal özellikleri birbirinden farklı olabilmektedir. Bunun yanında, bir iş yer ile bir kütüphanenin giriş çıkış kapısı yine farklı özelliklere sahip olacaktır.

Eğer, söz konusu alan bir ameliyathane ise kapı tasarımlarında çok daha farklı spesifikasyonlar bulunacaktır. Zira, ameliyathaneler, insan sağlığı için çok kritik tıbbi operasyonların gerçekleştirildiği ortamlar olduğundan, ameliyathanenin içinde ve çevresinde bulunan her türlü unsur gibi kapıların da özel tasarlanmış olması gerekmektedir. Bu bağlamda, bu kapılar için özel ameliyathane kapısı gibi tanım yapmak daha doğru olacaktır.

Ameliyathane Kapısı Nedir?

Ameliyathane kapısı denilince aklımıza, evlerimizdeki, okul ve işyerlerimizdeki, alışveriş dükkanlarındaki, ofislerdeki, kısacası çevremizdeki her türlü mekanda gördüğümüz kapılardan çok daha farklı bir kapı gelmelidir. Zira, ameliyathane kapıları, bu tür yerlerdeki hiçbir kapıya benzememekte ve çok daha sofistike bir tasarım özelliklerine sahiptir.

Ameliyathanelerin içerisinde ultra temiz bir hava bulunduğundan ve bu havanın sıcaklığı, nemi, içerdiği partikül sayısı ve ortam içerisindeki sirkülasyonu kesinlikle muhafaza edilmesi gerektiğinden, ameliyathane kapıları yüksek sızdırmazlık özelliğine sahip olup içeriden dışarıya ve dışarıdan içeriye herhangi bir şekilde hava giriş çıkışı olmasını engellemektedir.

Bunun yanında, bu kapıların yüzeyi de yine steril ortamlara uygun olacak şekilde kaplanmaktadır. Ameliyathane kapılarını incelediğimizde kapalama malzemesi olarak genellikle paslanmaz çelik, kompakt laminant veya antibakteriyel özelliklere sahip MDF-lam kullanıldığını söyleyebiliriz. Bu kapılar, kendi içerisinde farklı sınıflara ayrılabilmektedir.

Ameliyathane Kapıları

Hermetik Ameliyathane Kapısı

Ameliyathane Ortamındaki Temiz Hava ile Dışarıdaki Havanın Birbirine Karışmasını Engelleyerek
Operasyonel İşlemlerin Daha Hijyenik ve Güvenli Şekilde İlerlemesini Sağlamaktadır.

Ameliyathaneler, bir hastanenin şüphesiz en kritik ortamlarından biridir. İnsan sağlığı için çok kritik önemi haiz cerrahi işlemlerin gerçekleştirildiği bu alanlarda kullanılan her bir eşya, ekipman, makine, teçhizat, araç ve gerecin ameliyathaneler için özel olarak üretilmiş ve belirli spesifik özelliklere sahip olması istenmektedir. Bu gereksinimler başında ise şüphesiz hijyen ve sterilizasyon gelmektedir.

Ameliyathaneleri, normal bir ev odasından, okuldaki sınıflardan, sinema salonlarından, alışveriş dükkanlarından vs farklı kılan en önemli konu kuşkusuz çok hijyenik olması ve hijyenik kalması için içerisinde veya çevresinde özel birtakım işlemler gerçekleşiyor olmasıdır. Bu bağlamda, ameliyathaneler için en kritik yapı elemanlarından biri olan kapıların da belirli özelliklere sahip olması kaçınılmazdır.

Bu özelliklerin başında ise hava sızdırmazlığı gelmektedir. Ameliyathaneler, her türlü parçacık ya da partikülden arındırılmış ve hijyen sınıfı çok yüksek olan bir ortam havasına sahiptir. Bunun sağlanması için de hermetik ameliyathane kapısı kullanımı büyük önem taşımaktadır.

Hermetik Ameliyathane Kapısı Nedir?

Bu kapıların en önemli özelliği, ameliyathane ortamındaki temiz hava ile diğer mahallerdeki havanın birbirine karışmasını en aza indirebilmesidir. Yani, hermetik ameliyathane kapıları, içerideki hava kalitesinin korunmasına yardımcı olmakta ve operasyonel işlemlerin daha hijyenik ve güvenli şekilde ilerlemesini sağlamaktadır. Bu kapılar, kendi içerisinde de farklı sınıflara ayrılmaktadır. Örneğin, hermetik kayar kapılar, tek kanatlı veya çift kanatlı olup sağa / sola kayarak açılmaktadır. Bunun yanı sıra menteşeli hermetik ameliyathane kapıları da yine aynı şekilde tek veya çift kanatlı olacak şekilde üretilebilmektedir. Bu kapıların ölçüleri, kullanıldığı alan, ameliyathane ölçüleri, ortamın kritiklik seviyesi vb gibi parametrelere bağlı olarak değişmektedir. Son olarak bu kapıların manuel veya otomatik çalışabilen versiyonları olduğunu da belirtmekte fayda var. Manuel olarak açılıp kapanan kapılarda standart bir kapı kolu bulunurken, otomatik kapılar fotoselli olup hareket algılandığında çalışmaktadır. Hangi ölçülere ve özelliklere sahip olduğu farketmeksizin hermetik ameliyathanelerin kapılarının her biri hava sızdırmaz olup hijyenik ve steril ortamlara uygun özel malzemelerden üretilmektedir.

Hermetik Ameliyathane Kapısı Nerelerde Kullanılır?

Bu kapıların en sık kullanıldığı alanlar, isminden anlaşılacağı üzere ameliyathanelerdir. Ameliyathaneler gibi ultra temiz bir hava ihtiyacının olduğu kritik alanlar, örneğin, yoğun bakım üniteleri, temiz odalar, özel deneylerin gerçekleştirildiği laboratuvarlar, gıda veya ilaç sanayisinde kullanılan ve yine sterilizasyonun önemli olduğu mekanlar da hermetik ameliyathane kapılarının kullanıldığı diğer alanlardır. Bu kapılar sayesinde ortamdaki havanın hijyenik kalması sağlanır; sıcaklık, nem, partikül sayısı vb gibi değerler korunmuş olur. Bu kapılar, kullanıldığı yerlerde ses veya yangın yalıtımı da yapabilmektedir. Bunun için kapı içerisinde kullanılacak panelin ses ve yangın yalıtım özelliği olan malzemelerden üretilmiş olması gerekmektedir. Böylelikle, bir yangın çıkması durumunda, ateşin veya yangın havasının ameliyathane içerisine girmesi engellenebilir ve daha büyük tehlikelerin önüne geçilmiş olur.

Neden Bizi Tercih Etmelisiniz?

Hermetik kapılar konusunda sahip olduğu tecrübe, verdiği hizmet ve uygun fiyat politikası ile bu alanda birçok kurumun güvenini kazanan firmamız, hizmet kalitesini ve müşteri sayısını her geçen gün artırmaya devam etmektedir. Hermetik ameliyathane kapılarının tasarımından kurulumuna kadar geçen bütüç süreçte kalite standartlarından asla ödün vermeyen firmamız, satış sonrası hizmet anlamında da yine müşterilerinin yanındadır. Bakım, tamir, onarım vb gibi servis hizmetleri de bulunan firmamızdan her konuda destek talebinde bulunabilirsiniz. Geniş ürün gamımızdan projenize en uygun kapıları seçebilir veya özel üretim talebinizi bize iletebilirsiniz. Ayrıca, var olan kapılarınızın yenileme çalışmaları için de firmamızdan destek alabilirsiniz.